Rörstrand ´´Svenska slott´´ matservis

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

RÖRSTRAND, "Svenska slott", 1880-tal, matservis, 58 dlr., porslin, dekor i blått, bestående av: 12 mattallrikar, 11 djupa mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 assietter, 5 ovala uppläggningsfat, 1 skål på fot, 2 mindre skål på fot, 2 salladjärer, 1 såsskål på fot, 1 soppterrin med lock på fat, mattallrikens diameter ca 24,5 cm

Några nagg och mindre repor, ställvis krackelyr och missfärgningar, 1 förrättstallrika med en spricka, 2 assietter med sprickor, 1 mattallrika med en spricka och 1 uppläggningsfat med en spricka (sprickorna är ej genomgående)

554750

2018-06-25