Äldre grafik
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ÄLDRE GRAFIK samt TECKNING, 3 dlr, kopparstick, 1600-tal, som enligt oriktig tradition ska föreställa Mathias Grünewald, bär också Albrecht Dürers monogram, ca 9x9 cm, gravyrer efter Primatticcio, 1600-tal samt tuschteckning med pastellvitt och tillhörande text, 1800-talets andra hälft
PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet
Teckningen med fuktfläck, några fläckar för övrigt
554843
2018-06-26