Äldre grafik

Äldre grafik
Äldre grafik
Äldre grafik
Äldre grafik
Äldre grafik
Äldre grafik

Klubbat för:

3 000 SEK

1 500 SEK

ÄLDRE GRAFIK samt TECKNING, 3 dlr, kopparstick, 1600-tal, som enligt oriktig tradition ska föreställa Mathias Grünewald, bär också Albrecht Dürers monogram, ca 9x9 cm, gravyrer efter Primatticcio, 1600-tal samt tuschteckning med pastellvitt och tillhörande text, 1800-talets andra hälft

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Teckningen med fuktfläck, några fläckar för övrigt

554843

2018-06-26