Oidentifierad konstnär
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur i form av flicka med kanin, 1800/1900-tal, delbar samt ihålig, medföljer sockel i ek. höjd (utan sockel ca 97 cm)
PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet
554852
2018-06-26