Grand tour souvenirer

Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer
Grand tour souvenirer

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GRAND TOUR SOUVENIRER 3 dlr, "Kleopatras nål", modell av obelisken Place de la Concorde i Paris, 1800-talets andra hälft, brons samt svart kalksten, höjd ca 18,5 cm, brevpress, 1800/1900-tal, mikromosaik samt aventuringlas, hölje i glas och svart alabaster, ca 8,5x6,5 cm, bläckhorn, daterat 1784 och med initialerna M B, kalcit, höjd ca 6 cm

Bläckhornet med nagg, lagningar och slitage

554986

2018-06-24