Eero Saarinen ´´Tulip´´ stolar

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

EERO SAARINEN, "Tulip", stolar, 6 st, för Knoll, formgivna 1956, glasfiberförstärkt vit plast med vitlackerad centralfot i aluminium, lösa sittplymåer, centralfoten brickmärkt ´´Studio Knoll´´, sitthöjd ca 47 cm

Bruksslitage, mindre repor och märken, ställvis förlust av färg

554992

2018-06-24