Eero Saarinen ´´Tulip´´ stolar
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
EERO SAARINEN, "Tulip", stolar, 6 st, för Knoll, formgivna 1956, glasfiberförstärkt vit plast med vitlackerad centralfot i aluminium, lösa sittplymåer, centralfoten brickmärkt ´´Studio Knoll´´, sitthöjd ca 47 cm
Bruksslitage, mindre repor och märken, ställvis förlust av färg
554992
2018-06-24