Kanon 1 1/2 pundare 17/1800-tal
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KANON,1 1/2 pundare, 17/1800-tal, gjutjärn, kanonrörets längd ca 105 cm, lavett i gjutjärn med genombruten dekor, total längd med lavett ca 1470 cm, kanonen är typisk för svenska bruk med två ingjutna förstärkningsband, men är till synes omärkt
Ytrost, slitage, hjul med skada
555006
2018-06-24