Kanon 1 1/2 pundare 17/1800-tal

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

KANON,1 1/2 pundare, 17/1800-tal, gjutjärn, kanonrörets längd ca 105 cm, lavett i gjutjärn med genombruten dekor, total längd med lavett ca 1470 cm, kanonen är typisk för svenska bruk med två ingjutna förstärkningsband, men är till synes omärkt

Ytrost, slitage, hjul med skada

555006

2018-06-24