Kanagamask

Kanagamask
Kanagamask
Kanagamask
Kanagamask
Kanagamask
Kanagamask

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KANAGA, mask, 1900-tal, Mali, Dogon, skuren i trä, bemålad i svart och vitt, sammanfogad med läderband, höjd 103, bredd 51 cm

Proveniens: Från Magne Austads etnografiska samling, Norge.

Historik: Masken föreställer Amma´s (skapelsegudens)hand och används specifikt i en rituell dans vilken skildrar världens skapelse.

Patina, saknar ett fåtal läderband

555369

2018-06-30