Roland Svensson förlaga till Jan Fridegård

Såld för:

2 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Runstenen"- förlaga/omslagsbild till Jan Fridegårds Gryningsfolket, signerad roland S, akvarell och krita, ca 13x15 cm,

Läs mer

HISTORIK:
Gryningsfolket är en roman av Jan Fridegård och ingår i en trilogi som omfattar böckerna Trägudars land (1940), Gryningsfolket (1944) och Offerrök (1949).
Händelserna utspelar sig i Sverige under senare vikingatid.

Handlingen:
Boken tar vid där Trägudars land slutar, och handlar om den tidigare trälen Holme som fortsätter sin kamp för de förtrycktas frihet. Samtidigt skärps motsättningarna mellan hedningar och kristna i staden Birka och både Holme och Ausi dras obönhörligen in i konflikten.

555596

2018-08-19