Roland Svensson förlaga till Jan Fridegård
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Runstenen"- förlaga/omslagsbild till Jan Fridegårds Gryningsfolket, signerad roland S, akvarell och krita, ca 13x15 cm,
Läs mer
HISTORIK:
Gryningsfolket är en roman av Jan Fridegård och ingår i en trilogi som omfattar böckerna Trägudars land (1940), Gryningsfolket (1944) och Offerrök (1949).
Händelserna utspelar sig i Sverige under senare vikingatid.
Handlingen:
Boken tar vid där Trägudars land slutar, och handlar om den tidigare trälen Holme som fortsätter sin kamp för de förtrycktas frihet. Samtidigt skärps motsättningarna mellan hedningar och kristna i staden Birka och både Holme och Ausi dras obönhörligen in i konflikten.
555596
2018-08-19