Ring 14 k guld
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RING, 14 k tvåfärgat guld, markisform, dekor av diamanter med rosenslipning, mitten med ett plymförsett huvud, möjligen av silver, nedertill med 2 hängande kläppar, 1800-tal, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt ca 8,8 g
Omarbetad, skador, flertalet rosenstenar utbytta och ej diamanter, baksida med spår av gravyr
555938
2018-06-30