Såskanna silver St. Petersburg

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SÅSKANNA med serveringslock, silver, 1800-talets första hälft, rysk empire, svärtat trähandtag, lockknopp med genombruten bladdekor, invändigt förgylld, stämplad S:t Petersburg samt svensk stämpel för Carl Emil Holm Stockholm 1913, höjd 12, längd 18,5 cm, vikt 317 g

Lock något sned, trasigt handtag

555945

2018-07-02