Skålfat Japan Imari
Klubbat för:
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLFAT, porslin, Japan, 1800-talets slut, Imari, centrumdekor av blomsteruppsättning i medaljong, brättet med fågla samt blommor i underglasyrblått, järnoxid och guld, diameter ca 38 cm
Åldersrelaterat slitage, några mindre rester av tejp, tillverknings- samt glasyrdefekter
555960
2018-06-29