Skålfat Japan Imari

Skålfat Japan Imari
Skålfat Japan Imari
Skålfat Japan Imari
Skålfat Japan Imari
Skålfat Japan Imari
Skålfat Japan Imari
Skålfat Japan Imari
Skålfat Japan Imari

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅLFAT, porslin, Japan, 1800-talets slut, Imari, centrumdekor av blomsteruppsättning i medaljong, brättet med fågla samt blommor i underglasyrblått, järnoxid och guld, diameter ca 38 cm

Åldersrelaterat slitage, några mindre rester av tejp, tillverknings- samt glasyrdefekter

555960

2018-06-29