Såssnipa Kina 1700-tal Famille rose

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SÅSSNIPA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, europeiserande dekor i emaljfärger, järnoxid samt guld, invändigt med fleur de lisbård, längd ca 18,5 cm

Hänkeln med spricka, smärre glasyrnagg

555989

2018-06-29