Salongsbord Lennartsnäs
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SALONGSBORD, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, fanérat i valnöt, höjd ca 66, diameter 110 cm
PROVENIENS: Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län
Carl Gustaf Lewenhaupt (1834-1908)
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 345, avbildad i interiör från entréhallen på Lennartsnäs slott
Smärre ytskador
556062
2018-06-30