Urnor Lennartsnäs
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RÖRSTRAND, urnor, 1 par, 1900-talets första hälft, flintgods, dekor i blåvitt, spegelmonogram LL (Lennartsnäs) undertill märkta, höjd ca 59, längd 58 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Krackeleringar, sprickor, en större nagg
556091
2018-06-30