Urnor Lennartsnäs

Urnor Lennartsnäs
Urnor Lennartsnäs
Urnor Lennartsnäs
Urnor Lennartsnäs
Urnor Lennartsnäs
Urnor Lennartsnäs
Urnor Lennartsnäs
Urnor Lennartsnäs
Urnor Lennartsnäs
Urnor Lennartsnäs
Urnor Lennartsnäs
Urnor Lennartsnäs
Urnor Lennartsnäs
Urnor Lennartsnäs
Urnor Lennartsnäs
Urnor Lennartsnäs

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

RÖRSTRAND, urnor, 1 par, 1900-talets första hälft, flintgods, dekor i blåvitt, spegelmonogram LL (Lennartsnäs) undertill märkta, höjd ca 59, längd 58 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Krackeleringar, sprickor, en större nagg

556091

2018-06-30