Medaljong Lennartsnäs

Medaljong Lennartsnäs
Medaljong Lennartsnäs
Medaljong Lennartsnäs
Medaljong Lennartsnäs
Medaljong Lennartsnäs
Medaljong Lennartsnäs

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MEDALJONG, till kakelugn, 1800-tal, kopia efter Bertel Thorvaldsens medaljong "Dagen", lergods, bemålad, delvis bronserad, med motiv av ängel och barn, diameter ca 50 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Sprickor, färgbortfall

556096

2018-06-30