Skåp Fredrik I:s tid, Lennartsnäs

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SKÅP, Fredrik I:s tid, 1700-talets första hälft, fanérat med alrot och alm, dekor av intarsia, förgyllda beslag, svärtade fötter, höjd ca 223, 159x67 cm, nyckel finns
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Listdelar saknas, enstaka medföljer, slitage, delvis senare beslag (rokoko), slitage

556102

2018-06-30