Spelbord Louis XV
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SPELBORD, Louis XV, fanerat med valnöt, inläggningar av friser och fält, ena långsidan med låda, skivan med infällt shackbräde av carraramarmor med olika marmorinläggningar, höjd 67, 78 x 53 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Smärre skador, mindre listbit saknas, ett senare beslag
556107
2018-06-30