Pierre Hubert L´Archevêque studie av Gustav Vasa

Klubbat för:

19 000 SEK

Schätzwert

10 000 SEK

Beschreibung

PIERRE HUBERT L´ARCHEVÊQUE (1721-1778): Modell av kung Gustav Vasa klädd i burgundisk dräkt med lagerkrans och spira (1496-1560), bronspatinerad gips, höjd 79 cm
Uppställd i monumentalformat 1773 utanför Riddarhuset i Stockholm. Jämför mindre exemplar i Nationalmuseums samlingar, NMSk 667

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 344, omnämnd

Zustandsbeschreibung

Ställvisa sprickor, smärre lagningar och retuscher

556109

2018-06-30