E.G. Göthe byst Karl XIV Johan

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

ERIC GUSTAF GÖTHE (1779-1838): Byst föreställande kung Karl XIV Johan (1763-1844), signerad och daterad G. GOTHE. s. 1836, bronspatinerad gips, höjd 78 cm, medföljer grönmarmorerat postament av trä, total höjd 187 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 344f, avbildad i interiör från förstugan på Lennartsnäs slott samt omnämnd

Skulptören Eric Gustaf Göthe anses vara en av Sveriges absolut säkraste porträttörer genom tiderna. Han föddes som son till slottsstenhuggaren Johan Adolph Göthe. Han uppfostrades i en konstnärligt orienterad familj och hans utbildning började redan hos fadern i hemmet. Göthe skrevs in vid Konstakademien 1795 och studerade där fram till 1803 under Johan Tobias Sergels ledning.

Smärre avslag, nagg och retuscher

556111

2018-06-30