Biblioteksbord stockholmsarbete i Karl Johan
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BIBLIOTEKSBORD, stockholmsarbete i Karl Johan, fanerat med mahogny och lönn, skivan med central dekor av solfjädersform, fris, slät sarg, benanfanger med förgyllda mässingsbeslag, svängda ben med förgyllda tassfötter, fotplatta med hjultrissor, höjd 75, diameter 132 cm
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Skivan riktad, beslagen omförgyllda, fotplatta med torrsprickor
556112
2018-06-30