Biblioteksbord stockholmsarbete i Karl Johan

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BIBLIOTEKSBORD, stockholmsarbete i Karl Johan, fanerat med mahogny och lönn, skivan med central dekor av solfjädersform, fris, slät sarg, benanfanger med förgyllda mässingsbeslag, svängda ben med förgyllda tassfötter, fotplatta med hjultrissor, höjd 75, diameter 132 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Skivan riktad, beslagen omförgyllda, fotplatta med torrsprickor

556112

2018-06-30