Salongsgrupp stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

29 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SALONGSGRUPP, 10 delar, stockholmsarbete i empire, fanerad och massiv mahogny, brännförgyllda mässingsbeslag, bestående av soffa, tre armlänstolar, fyra stolar samt ett par banketter, sannolikt originalstoppning, soffan höjd 104, 229 x 74, sitthöjd 45-47 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Smärre ställvis slitage och obetydliga skador, enstaka lister saknas

556113

2018-06-30