Stor taklampa av brons, troligen Böhlmarks, jugend

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

TAKLAMPA, tillskriven Böhlmarks, 1900-talets början, möjligen formgiven av Alice Nordin, stomme i brons, tyg och glas, riklig dekor av bl a keruber, höjd ca 110, diameter 50 cm

Slitage, en kupa saknas, funktion ej testad, SAV garanterar ej funktionen

556599

2018-07-03