Bordspendyl sengustaviansk Pehr Henrik Beurling

Såld för:

24 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

PEHR HENRIK BEURLING (urmakare i Stockholm 1783-1806), bordspendyl, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad Beurling Stockholm, brännförgylld mässing, fanerad och massiv mahogny, runt urhus med roulettedekor, urtavla i emalj med arabiska siffror, baksidan med kupat glas, pendel i form av Apollons huvud mot strålglans, lunett på postament och sockel med pärlstav, avslutande kulfötter, helslag, medföljer dragnyckel och pendel, höjd 34 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre emaljskador, en mindre pärlstav saknas. Ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen.

556635

2018-10-23