Bordspendyl parisarbete i Louis XVI

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000 SEK

PENDULE PORTIQUE, parisarbete i Louis XVI, signerad Le Roy Paris Égalité (sannolikt avseende Basile Charles Le Roy, urmakare i Paris 1785-1839, från 1789 Le Rue de Egalité), brännförgylld och mörkpatinerad brons samt lackerade sparytor, sockel av marmo nero och carraramarmor, emblem och sceneri av musicerande putti, portik med kannelerade pelare, blomsterfestonger, genombruten balustrad, urhus med växtornamentik, krönt av putti bärande medaljong av jasperware föreställande Louis XVI, emaljerad urtavla med arabiska siffror, pendel med strålglans och Apollons huvud, hel- och halvslag, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 75, 47 x 19 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Slitage, smärre nagg, ställvisa dekorförluster samt lagningar. Ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen.

556636

2018-10-23