Carl Larsson akvarell

Carl Larsson akvarell
Carl Larsson akvarell
Carl Larsson akvarell
Carl Larsson akvarell
Carl Larsson akvarell
Carl Larsson akvarell
Carl Larsson akvarell
Carl Larsson akvarell

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

14 000 SEK

CARL LARSSON (1853-1919): Moses utsättes av sin moder, signerad och daterad C.L. 1874, akvarell, ca 22x17 cm, skiss

UTSTÄLLD: Carl Larsson - Minnesutställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1953, katalognr 8a

PROVENIENS: konstnär Olof Sörling, Stockholm
därefter i arv till sonen Erik Sörling
därefter i arv till dottern Karin Sörling
därefter i arv till nuvarande ägare (kusinbarn till Karin Sörling)

556689

2018-07-03