Carl Larsson akvarell

Carl Larsson akvarell
Carl Larsson akvarell
Carl Larsson akvarell
Carl Larsson akvarell
Carl Larsson akvarell
Carl Larsson akvarell

Klubbat för:

6 000 SEK

Arviointi

8 000 SEK

Kuvaus

CARL LARSSON (1853-1919): "Bayrare" med på baksidan "Ulla Winblad", monogramsignerad och daterad CL Ockt 79, akvarell och blyerts, ca 9,5x8 cm

UTSTÄLLD: Carl Larsson - Minnesutställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1953, katalognr 559

PROVENIENS: konstnär Olof Sörling, Stockholm
därefter i arv till sonen Erik Sörling, Stockholm
därefter i arv till dottern Karin Sörling, Stockholm
därefter i arv till nuvarande ägare (kusinbarn till Karin Sörling)

Kuntoraportti

556690

Päivämäärä:

2018-07-03