Roland Svensson Bibliofilupplaga

Såld för:

8 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

ROLAND SVENSSON (1910-2003): boken "Skärgårdsliv i gången tid" - Skildring av arbeta och lek i Stockholms skärgård i ord och bild. Stockholm, Bonniers, 1961. Bibliofilupplaga i grönt helmarokängband, ryggen med förgyllda kvadrater och förgylld text. Pärmarna med förgyllda ramar och titeln förgylld i skrivstil på främre pärm. Övre guldsnitt. 4 originallitografier varav 1 signerad av Roland Svensson.144/250. Tryckt i 250 exemplar och detta nummer 144 och signerad av Roland Svensson i kolofonen,

Läs mer

556773

2018-08-19