Roland Svensson Bibliofilupplaga
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ROLAND SVENSSON (1910-2003): boken "Skärgårdsliv i gången tid" - Skildring av arbeta och lek i Stockholms skärgård i ord och bild. Stockholm, Bonniers, 1961. Bibliofilupplaga i grönt helmarokängband, ryggen med förgyllda kvadrater och förgylld text. Pärmarna med förgyllda ramar och titeln förgylld i skrivstil på främre pärm. Övre guldsnitt. 4 originallitografier varav 1 signerad av Roland Svensson.144/250. Tryckt i 250 exemplar och detta nummer 144 och signerad av Roland Svensson i kolofonen,
Läs mer
556773
2018-08-19