Sven Barthel Roland Svensson bibliofilupplaga

Såld för:

3 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

ROLAND SVENSSON (1910-2003, bild), och SVEN BARTHEL (1903-1991, text), boken "Skärgård", en rapsodi i ord och bild. Stockholm, Bonniers, 1952, 2 originallitografier, signerade och numrerade Roland Svensson 190/250, bibliofiupplaga tryckt i 250 numrerade exemplar, detta nummer 190, dekorerat helskinnsband med helt guldsnitt. Litografiernas titlar: "Sjöviste - sommar" samt "Sjöviste - vinter",

Läs mer

556775

2018-08-19