Fåtölj Starck
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PHILIPPE STARCK, "Len Niggelman", fåtölj, formgivna 1986, klädda i svart skinn, ben i aluminium, stämpelsignerade STARCK, höjd 67 cm
HISTORIK: Ursprungligen formgivna för The Royalton Hotel, New York.
LITTERATUR: Philippe Starck, Taschen, Köln 1991, s. 104
Slitage
556854
2018-07-06