Wilhem Kåge ´´Argenta´´ vas och skål

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

WILHELM KÅGE, "Argenta", vas och skål, glaserat stengods, Gustavsberg, märkt Gustavsberg 996 XV resp 1079 II, med grön glasyr och målad silverdekor, vasens höjd ca 16, skålens diameter ca 15,5 cm

Skål med några mindre nagg, smärre slitage

556989

2018-07-04