Byst Gustav Vasa efter Sergel

Byst Gustav Vasa efter Sergel
Byst Gustav Vasa efter Sergel
Byst Gustav Vasa efter Sergel
Byst Gustav Vasa efter Sergel
Byst Gustav Vasa efter Sergel
Byst Gustav Vasa efter Sergel
Byst Gustav Vasa efter Sergel
Byst Gustav Vasa efter Sergel
Byst Gustav Vasa efter Sergel
Byst Gustav Vasa efter Sergel
Byst Gustav Vasa efter Sergel
Byst Gustav Vasa efter Sergel
Byst Gustav Vasa efter Sergel
Byst Gustav Vasa efter Sergel
Byst Gustav Vasa efter Sergel
Byst Gustav Vasa efter Sergel

Såld för:

15 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

BYST, 1800-tal, efter Johan Tobias Sergel, föreställande kung Gustav Vasa (1496-1560), bronspatinerad gips, höjd 92,5 cm
Jämför originalmodell i gips av Sergel i Nationalmuseums samlingar, NMSk 632. Bysten färdigställdes i marmor senast 1785, tillsammans med en byst föreställande Gustav II Adolf, på uppdrag av Louis XVI. Ett par av dessa skulpturer omnämns i bronspatinerad gips av Sergel på Gripenbergs slott

PROVENIENS: Heby säteri, Gåsinge Dillnäs socken, Södermanlands län
LITTERATUR: Ragnar Josephson: Sergels fantasi, band II, Stockholm 1956, sidan 350ff
Slott och herresäten i Sverige, Södermanland, del I, Malmö 1968, sidan 219, avbildad och omnämnd i matsalen på Heby
OTRYCKTA KÄLLOR: Riksarkivet, Svea Hovrätt, Adliga bouppteckningar, SE/RA/420422/01/E IX b/198 (1815), jämför byst upptagen i Johan Liljencrantz bouppteckning 1815, "I Templet af Engelska Parken, Två Byster af Gipps, Gustaf I ock Gustaf Adolph med sina Pie de stelleo", möjligen identisk med auktionens exemplar

Smärre skador, lagningar och retuscher

557020

2018-07-10