Byst Gustav Vasa efter Sergel
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BYST, 1800-tal, efter Johan Tobias Sergel, föreställande kung Gustav Vasa (1496-1560), bronspatinerad gips, höjd 92,5 cm
Jämför originalmodell i gips av Sergel i Nationalmuseums samlingar, NMSk 632. Bysten färdigställdes i marmor senast 1785, tillsammans med en byst föreställande Gustav II Adolf, på uppdrag av Louis XVI. Ett par av dessa skulpturer omnämns i bronspatinerad gips av Sergel på Gripenbergs slott
PROVENIENS: Heby säteri, Gåsinge Dillnäs socken, Södermanlands län
LITTERATUR: Ragnar Josephson: Sergels fantasi, band II, Stockholm 1956, sidan 350ff
Slott och herresäten i Sverige, Södermanland, del I, Malmö 1968, sidan 219, avbildad och omnämnd i matsalen på Heby
OTRYCKTA KÄLLOR: Riksarkivet, Svea Hovrätt, Adliga bouppteckningar, SE/RA/420422/01/E IX b/198 (1815), jämför byst upptagen i Johan Liljencrantz bouppteckning 1815, "I Templet af Engelska Parken, Två Byster af Gipps, Gustaf I ock Gustaf Adolph med sina Pie de stelleo", möjligen identisk med auktionens exemplar
Smärre skador, lagningar och retuscher
557020
2018-07-10