Way Lärobok i de tecknade konsternas 1842
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WAY, JOHAN. Lärobok i de tecknade konsternas första grunder. (Uppsala, Leffler & Sebell, 1842). ENDAST PLANSCHERNA.
Tvär-folio (500x620 mm). 9 graverade planscher numrerade 1-XI, 2 tabeller.
Samtida blått pappersomslag med ryggremsa.
Endast atlas-delen med planscher, ej text.
PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
Endast atlas-delen med planscher, ej text. Några veck. Omslaget något nött, släppt i ryggen.
557131
2018-07-05