Stålrörsbord funkis

Stålrörsbord funkis
Stålrörsbord funkis
Stålrörsbord funkis
Stålrörsbord funkis
Stålrörsbord funkis
Stålrörsbord funkis
Stålrörsbord funkis
Stålrörsbord funkis

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BORD, funkis, 1930-tal, stålrör och trä samt pegamoid, rund skiva och hyllplan, höjd ca 60, diameter 55 cm

PROVENIENS: Carl Erik Nordströms frisersalong, Storgatan 29, Hudiksvall. Carl Erik övertog salongen med inredning i slutet av 1940-talet och drev den till 1980-talets början. I lokalen fanns dessa stålrörsmöbler vid övertagandet och har sedan gått i arv inom familjen.

Försiktigt åldersrelaterat slitage, enstaka rostmärken

557224

2018-08-07