Ett par karmstolar funkis

Ett par karmstolar funkis
Ett par karmstolar funkis
Ett par karmstolar funkis
Ett par karmstolar funkis
Ett par karmstolar funkis
Ett par karmstolar funkis
Ett par karmstolar funkis
Ett par karmstolar funkis

Såld för:

700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FÅTÖLJER/KARMSTOLAR, funkis, 1930-tal, stålrör och trä samt pegamoid, sitthöjd ca 43 cm

PROVENIENS: Carl Erik Nordströms frisersalong, Storgatan 29, Hudiksvall. Carl Erik övertog salongen med inredning i slutet av 1940-talet och drev den till 1980-talets början. I lokalen fanns dessa stålrörsmöbler vid övertagandet och har sedan gått i arv inom familjen.

Försiktigt åldersrelaterat slitage, enstaka rostmärken, ett armstöd med stötmärke

557225

2018-08-07