Derriere Le Miroir 12 häften

Derriere Le Miroir 12 häften
Derriere Le Miroir 12 häften
Derriere Le Miroir 12 häften
Derriere Le Miroir 12 häften
Derriere Le Miroir 12 häften
Derriere Le Miroir 12 häften
Derriere Le Miroir 12 häften
Derriere Le Miroir 12 häften

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

DERRIERE LE MIROIR (DLM), CHAGALL, TÀPIES, CHILLIDA, CALDER med flera (12). MAEGHT, AIMÉ (ed.). Derrière le Miroir. 12 utgåvor innehållande originallitografier.
Folio. 38x28 cm. Lösa ark i omslag

Nr: 170, 174, 176, 180, 181, 182, 187-192.

Den banbrytande och inflytelserika Derrière le Miroir grundades 1946 av Aimé Maeght, som hade öppnat sitt konstgalleri året innan. 253 utgåvor publicerades - den sista i 1982 - och blandningen av poesi och texter av t.ex. Apollinaire, Breton, Jouhandeau, Ponge tillsammans med litografiska illustrationer av Maeghts konstnärer (Alechinsky, Bacon, Bazaine , Braque, Calder, Chagall, Giacometti, Kandinsky, Matisse, Miró, Tapies, för att nämna några) gjorde det omedelbart till ett samlarobjekt.

Smärre bruksslitage

557281

2018-07-05