Smörherde Marieberg fajans 1700-tal

Såld för:

Osåld

Utropspris

4 000 SEK

LOCK TILL SMÖRASK, så kallad smörherde, fajans, Marieberg, Henrik Stens period (1769-1788), rokoko, dekor i form av vilande herde med hund, polykromt bemålad, signerad S M.B, längd ca 17 cm

Nagg/avslag, nedslipad fotring

557469

2018-07-09