Skål Gustavsberg 1940-tal
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE (1889-1960), skål av flintgods, Gustavsberg 1940-tal, ljus glasyr med dekor av tulpaner och ränder i guld och svart, stämplad GUSTAVSBERG, dekoren troligen inte formgiven av Kåge, höjd ca 14, diameter upptill exklusive hänklar 27 cm
Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".
Smuts, obetydlig fotringsnagg på undersidan
557534
2018-07-18