Skål Gustavsberg 1940-tal

Skål Gustavsberg 1940-tal
Skål Gustavsberg 1940-tal
Skål Gustavsberg 1940-tal
Skål Gustavsberg 1940-tal
Skål Gustavsberg 1940-tal
Skål Gustavsberg 1940-tal
Skål Gustavsberg 1940-tal
Skål Gustavsberg 1940-tal
Skål Gustavsberg 1940-tal
Skål Gustavsberg 1940-tal

Såld för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

WILHELM KÅGE (1889-1960), skål av flintgods, Gustavsberg 1940-tal, ljus glasyr med dekor av tulpaner och ränder i guld och svart, stämplad GUSTAVSBERG, dekoren troligen inte formgiven av Kåge, höjd ca 14, diameter upptill exklusive hänklar 27 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Smuts, obetydlig fotringsnagg på undersidan

557534

2018-07-18