Sven X:et Erixson färglitografi

Såld för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVEN X:et ERIXSON (1899-1979): Figurscen, signerad Sven Erixson, färglitografi, provtryck, bildyta 62x52 cm.

Proveniens: Professor Sune Carlson, Uppsala.
På baksidan har AGAs dåvarande styrelse tecknat sina namn.

Säljs till förmån för Svenska Kommittén för Barn- och Ungdomsalijahn

Gulnad

557549

2018-09-05