Sven X:et Erixson färglitografi
2018-09-05
557549
| Klubbat belopp | 350 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
SVEN X:et ERIXSON (1899-1979): Figurscen, signerad Sven Erixson, färglitografi, provtryck, bildyta 62x52 cm.
Proveniens: Professor Sune Carlson, Uppsala.
På baksidan har AGAs dåvarande styrelse tecknat sina namn.
Säljs till förmån för Svenska Kommittén för Barn- och Ungdomsalijahn
Gulnad