Wilhelm Kåge,

Wilhelm Kåge,
Wilhelm Kåge,
Wilhelm Kåge,
Wilhelm Kåge,
Wilhelm Kåge,
Wilhelm Kåge,
Wilhelm Kåge,
Wilhelm Kåge,
Wilhelm Kåge,
Wilhelm Kåge,
Wilhelm Kåge,
Wilhelm Kåge,
Wilhelm Kåge,
Wilhelm Kåge,

Såld för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

WILHELM KÅGE, 1940-/50-tal, (2) vaser, (2) fat, samt. bägare, Argenta, Gustavsberg, samtliga grönglaserat stengods bemålat med silverdekor föreställande blomster samt. fiskar, märkta Gustavsberg, fatens diameter 14-17 cm, höjd ca 6-24 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

1 mindre nagg i den större vasens mynning, 1 nagg i bägarens underkant

557557

2018-07-18