Wilhelm Kåge,
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, 1940-/50-tal, (2) vaser, (2) fat, samt. bägare, Argenta, Gustavsberg, samtliga grönglaserat stengods bemålat med silverdekor föreställande blomster samt. fiskar, märkta Gustavsberg, fatens diameter 14-17 cm, höjd ca 6-24 cm
Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".
1 mindre nagg i den större vasens mynning, 1 nagg i bägarens underkant
557557
2018-07-18