Johannes Collin Marie Claire Enfant
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOHANNES COLLIN (1873-1951), "Marie Claire enfant", signerad J Collin, brons, på sockel, gjutarstämpel JN Rosengren Cire-Perdue Limhamn, höjd inkl sockel ca 16 cm
PROVENIENS: Rosengrens konstgjuteri, modell/förlaga till fullskalig skulptur, f.d. verkmästare Nils Gottfrid Sandströms samling
557689
2018-07-07