Johannes Collin Marie Claire Enfant

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

JOHANNES COLLIN (1873-1951), "Marie Claire enfant", signerad J Collin, brons, på sockel, gjutarstämpel JN Rosengren Cire-Perdue Limhamn, höjd inkl sockel ca 16 cm

PROVENIENS: Rosengrens konstgjuteri, modell/förlaga till fullskalig skulptur, f.d. verkmästare Nils Gottfrid Sandströms samling

557689

2018-07-07