Stig Blomberg skulptur förlaga
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 800 SEK
STIG BLOMBERG (1901-1970), (2), SKULPTUR, kvinna på trappa, gjutarstämpel JN Rosengren Cire Perdue Limhamn, brons, BREVPRESS, signerade, skulpturens höjd ca 11, brevpress diameteter ca 9 cm
PROVENIENS: Rosengrens konstgjuteri, modell/förlaga till fullskalig skulptur, f.d. verkmästare Nils Gottfrid Sandströms samling
557693
2018-07-08