Stig Blomberg skulptur förlaga

Såld för:

850 SEK

Utropspris

1 800 SEK

STIG BLOMBERG (1901-1970), (2), SKULPTUR, kvinna på trappa, gjutarstämpel JN Rosengren Cire Perdue Limhamn, brons, BREVPRESS, signerade, skulpturens höjd ca 11, brevpress diameteter ca 9 cm

PROVENIENS: Rosengrens konstgjuteri, modell/förlaga till fullskalig skulptur, f.d. verkmästare Nils Gottfrid Sandströms samling

557693

2018-07-08