Anders Olson skulptur
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS OLSON (1880-1955): Naken kvinna som lyfter ett krus, efter, signerad A Olson, gjutarstämpel JN Rosengren Cire Perdue Limhamn brons, höjd ca 27 cm
PROVENIENS: Rosengrens konstgjuteri, modell/förlaga till fullskalig skulptur, f.d. verkmästare Nils Gottfrid Sandströms samling
Skulptören är Anders Olson
557696
2018-07-08