Anders Olson skulptur

Anders Olson skulptur
Anders Olson skulptur
Anders Olson skulptur
Anders Olson skulptur
Anders Olson skulptur
Anders Olson skulptur
Anders Olson skulptur
Anders Olson skulptur
Anders Olson skulptur
Anders Olson skulptur

Såld för:

3 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ANDERS OLSON (1880-1955): Naken kvinna som lyfter ett krus, efter, signerad A Olson, gjutarstämpel JN Rosengren Cire Perdue Limhamn brons, höjd ca 27 cm

PROVENIENS: Rosengrens konstgjuteri, modell/förlaga till fullskalig skulptur, f.d. verkmästare Nils Gottfrid Sandströms samling

Skulptören är Anders Olson

557696

2018-07-08