Lådspegel
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LÅDSPEGEL, gustaviansk, 1800-talets början, träskuren dekor i form av liljestänglar och akantusblad, rester av kredering, bemålning och förgyllning, höjd ca 45 samt bredd 32 cm
Proveniens: Enligt påskrift på baksidan har lådspegeln tillhört grevinnan Adolfina Christina Kalling (1834-1901)
Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".
Bruks och åldersrelaterat slitage, nyckel saknas
557792
2018-07-18