Lådspegel

Lådspegel
Lådspegel
Lådspegel
Lådspegel
Lådspegel
Lådspegel
Lådspegel
Lådspegel
Lådspegel
Lådspegel
Lådspegel
Lådspegel

Såld för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

LÅDSPEGEL, gustaviansk, 1800-talets början, träskuren dekor i form av liljestänglar och akantusblad, rester av kredering, bemålning och förgyllning, höjd ca 45 samt bredd 32 cm

Proveniens: Enligt påskrift på baksidan har lådspegeln tillhört grevinnan Adolfina Christina Kalling (1834-1901)

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Bruks och åldersrelaterat slitage, nyckel saknas

557792

2018-07-18