Silver smycken med pyriter
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARMBAND, BROSCH, RING samt 2 par ÖRHÄNGEN, 1900-talets mitt, silver med pyriter, ring med cabochonslipad kalcedon, 1 par örhängen med klappar prydda med 2 cabochonslipade kalcedon, skruvstiftsystem, 1 par örhängen med imitation pärlor, skruvstiftsystem, delvis med svenska importstämplar, ringstorlek 17, armbandetslängd ca 19.5 cm, totalvikt ca 89 g, 2 etuier medföljer
Bruksslitage, ställvis anlöpning, några mindre nagg på stenarna, några stenar saknas
557798
2018-07-08