Karmstol Svenskt Tenn design Josef Frank

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

JOSEF FRANK, karmstol, Svenskt Tenn, modellnummer 652, körsbär, klädd i gul textil med pärlspikning, etikettmärkt Josef Frank Svenskt Tenn, totalhöjd ca 107, sitthöjd ca 45 cm

HISTORIK: Denna modell formgavs 1936 och visades på Golden Gate-utställningen i San Francisco 1939

Slitage, stötmärken, repor, klädsel med fläckar

557799

2018-07-10