Karmstol Svenskt Tenn design Josef Frank
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, karmstol, Svenskt Tenn, modellnummer 652, körsbär, klädd i gul textil med pärlspikning, etikettmärkt Josef Frank Svenskt Tenn, totalhöjd ca 107, sitthöjd ca 45 cm
HISTORIK: Denna modell formgavs 1936 och visades på Golden Gate-utställningen i San Francisco 1939
Slitage, stötmärken, repor, klädsel med fläckar
557799
2018-07-10