Bordsur

Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur
Bordsur

Såld för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

BORDSUR, 1700/1800-tal, sannolikt Italien, hölje med skuren dekor och skurna fristående muciserande putti, krederad och blankförgylld, emaljerad urtavla, höjd ca 49, största bredd 43 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Renoverad och kompletterad, igenskruvad urtavla, funktionen garanteras ej, bruks och åldersrelaterat slitage

557843

2018-07-18